Connectors > Phoenix-Contact-2702393
Phoenix Contact 2702393
| Part Number: | Phoenix Contact 2702393 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2702393 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks TRKS 4/1-SI (5X30) GY |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2702393 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks TRKS 4/1-SI (5X30) GY
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Weight | 12.060001 g |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Positions | 2 |
| Length | 50.5 mm |
| Width | 12.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 10 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2702393
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the current rating of the terminal blocks?
What is the color of the terminal blocks?
What are the dimensions of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.