Connectors > Phoenix-Contact-2701489
Phoenix Contact 2701489
| Part Number: | Phoenix Contact 2701489 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2701489 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules AXL E EIP DIO16 M12 6M |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2701489 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules AXL E EIP DIO16 M12 6M
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 185 mm |
| Length | 38 mm |
| Width | 60 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2701489
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum and minimum operating temperature of the product?
What are the dimensions of the product?
What is the connection method for the digital inputs and outputs?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.