Cables and Wire > Phoenix-Contact-2318868
Phoenix Contact 2318868
| Part Number: | Phoenix Contact 2318868 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2318868 |
| Qty Available: | |
| Description: | 2318868 Nd 2318868 Cable Assembly Interface 1.64'. |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2318868 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2318868 Nd 2318868 Cable Assembly Interface 1.64'.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 50 |
| Weight | 155.099986 g |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Gender | Female to Female |
| Cable Length | 500 mm |
| Length | 500 mm |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2318868
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the cable length of Phoenix Contact 2318868?
What are the connector types of Phoenix Contact 2318868?
What is the weight of Phoenix Contact 2318868?
What is the gender of Phoenix Contact 2318868?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
