Cables and Wire > Phoenix-Contact-2318088
Phoenix Contact 2318088
| Part Number: | Phoenix Contact 2318088 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2318088 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly; round cable; 16 position; FLK 16/EZ-DR/ 300/KONFEK/S | Phoenix Contact 2318088 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2318088 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly; round cable; 16 position; FLK 16/EZ-DR/ 300/KONFEK/S | Phoenix Contact 2318088
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 250.499987 g |
| Cable Length | 3 m |
| Length | 2.999232 m |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2318088
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the cable assembly?
What are the dimensions of the cable assembly?
Who are the authorized distributors for the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

