Connectors > Phoenix-Contact-2315227
Phoenix Contact 2315227
| Part Number: | Phoenix Contact 2315227 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2315227 |
| Qty Available: | |
| Description: | VARIOFACE interface module for 32 channels; VIP-2/SC/FLK50/PLC | Phoenix Contact 2315227 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2315227 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
VARIOFACE interface module for 32 channels; VIP-2/SC/FLK50/PLC | Phoenix Contact 2315227
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Weight | 218.000008 g |
| Connector Type | IDC |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Positions | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 60 V |
| Depth | 56 mm |
| Height | 65.5 mm |
| Length | 106.172 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Width | 55.88 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2315227
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the weight of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.