Connectors > Phoenix-Contact-2315065
Phoenix Contact 2315065
| Part Number: | Phoenix Contact 2315065 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2315065 |
| Qty Available: | |
| Description: | InterfaceModule Varioface ScrewConn. and D-subpinstrip (34 pos) | Phoenix Contact 2315065 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2315065 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
InterfaceModule Varioface ScrewConn. and D-subpinstrip (34 pos) | Phoenix Contact 2315065
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Color | Green |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 182.200004 g |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Contacts | 34 |
| Number of Positions | 34 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 60 V |
| Depth | 68.8 mm |
| Length | 67.31 mm |
| Width | 61.976 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2315065
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the price of the product?
What is the weight of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



