Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2315049
Phoenix Contact 2315049
| Part Number: | Phoenix Contact 2315049 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2315049 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules VIP-2/SC/FLK20 20P RBBN PLUG |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2315049 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules VIP-2/SC/FLK20 20P RBBN PLUG
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Color | Green |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 119.999988 g |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Positions | 20 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 60 V |
| Depth | 65.5 mm |
| Height | 58.5 mm |
| Length | 55.118 mm |
| Width | 55.88 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2315049
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the weight of the product?
What is the maximum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


