Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2313436
Phoenix Contact 2313436
| Part Number: | Phoenix Contact 2313436 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2313436 |
| Qty Available: | |
| Description: | Industrial analog modem, Mini-USB type B interface, electrical 2-way isolation | Phoenix Contact 2313436 |
PCX has Phoenix Contact Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2313436 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Industrial analog modem, Mini-USB type B interface, electrical 2-way isolation | Phoenix Contact 2313436
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 245 g |
| Data Rate | 300 bps |
| Interface | USB |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Operating Supply Current | 100 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Termination | USB |
| Depth | 96 mm |
| Length | 86 mm |
| Width | 12.3 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2313436
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 2313436?
What is the data rate of Phoenix Contact 2313436?
What is the operating supply voltage of Phoenix Contact 2313436?
What is the weight of Phoenix Contact 2313436?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.