Connectors > Phoenix-Contact-2304432
Phoenix Contact 2304432
| Part Number: | Phoenix Contact 2304432 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2304432 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block interface module; Male; Latches; 16 positions; 60VDC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2304432 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2304432 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block interface module; Male; Latches; 16 positions; 60VDC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2304432
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 87.960009 g |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Termination | IDC |
| Depth | 68 mm |
| Height | 90 mm |
| Length | 44.958 mm |
| Width | 68.072 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2304432
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
How many positions does the module have?
What is the maximum input voltage?
What is the weight of the module?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
