Cables and Wire > Phoenix-Contact-2304254
Phoenix Contact 2304254
| Part Number: | Phoenix Contact 2304254 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2304254 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, CABLE-FCN24/2X14/200/OMR-IN | Phoenix Contact 2304254 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2304254 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, CABLE-FCN24/2X14/200/OMR-IN | Phoenix Contact 2304254
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 216.099995 g |
| Voltage Rating | 125 V |
| Cable Length | 2 m |
| Length | 1.999488 m |
| Wire/Cable Gauge | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2304254
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage rating of the cable assembly?
Who are some authorized distributors of this product?
What is the length of the cable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
