Connectors > Phoenix-Contact-2302900
Phoenix Contact 2302900
| Part Number: | Phoenix Contact 2302900 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2302900 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block interface module; Male; Latches; 16 positions; 60VDC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2302900 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2302900 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block interface module; Male; Latches; 16 positions; 60VDC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2302900
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 65.570009 g |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Length | 44.704 mm |
| Width | 51.054 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2302900
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the weight of the product?
What are the technical specifications of the product?
What are the distributor options for purchasing the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
