Cables and Wire > Phoenix-Contact-2301545
Phoenix Contact 2301545
| Part Number: | Phoenix Contact 2301545 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2301545 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, FLK 16/24/DV-AI/EZ-DR/200 | Phoenix Contact 2301545 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2301545 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, FLK 16/24/DV-AI/EZ-DR/200 | Phoenix Contact 2301545
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 144.800009 g |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Cable Length | 2 m |
| Length | 1.999488 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2301545
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What are the technical specifications of the cable assembly?
Who are the authorized distributors for this product?
Are datasheets available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

