Cables and Wire > Phoenix-Contact-2299547
Phoenix Contact 2299547
| Part Number: | Phoenix Contact 2299547 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2299547 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, FLK 34/EZ-DR/ 800/KONFEK | Phoenix Contact 2299547 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2299547 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, FLK 34/EZ-DR/ 800/KONFEK | Phoenix Contact 2299547
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Weight | 1.135795 kg |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 8 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2299547
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the connector type of this cable assembly?
What is the current rating of this cable assembly?
What is the length of the cable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
