Cables and Wire > Phoenix-Contact-2299301
Phoenix Contact 2299301
| Part Number: | Phoenix Contact 2299301 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2299301 |
| Qty Available: | |
| Description: | Round cable set, with two 16-pos. socket strips (1: 1 connection), cable length: 1 m |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2299301 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Round cable set, with two 16-pos. socket strips (1: 1 connection), cable length: 1 m
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Weight | 78.400011 g |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Cable Length | 1 m |
| Length | 999.744 mm |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2299301
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of the Phoenix Contact 2299301?
What is the current rating of the Phoenix Contact 2299301?
What is the voltage rating (DC) of the Phoenix Contact 2299301?
What is the weight of the Phoenix Contact 2299301?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
