Cables and Wire > Phoenix-Contact-2299149
Phoenix Contact 2299149
| Part Number: | Phoenix Contact 2299149 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2299149 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly; round cable; 50 position; FLK 50/EZ-DR/ 400/KONFEK/S | Phoenix Contact 2299149 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2299149 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly; round cable; 50 position; FLK 50/EZ-DR/ 400/KONFEK/S | Phoenix Contact 2299149
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Weight | 763.849551 g |
| Connector Type | Socket |
| Connector Type A | Socket |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 6.05 kV |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Cable Length | 4 m |
| Length | 3.99288 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2299149
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the weight of the cable assembly?
What is the maximum current rating?
What is the cable length?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

