Cables and Wire > Phoenix-Contact-2298535
Phoenix Contact 2298535
| Part Number: | Phoenix Contact 2298535 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2298535 |
| Qty Available: | |
| Description: | Round cable set, for conn. to Allen Bradley SLC 500; FLK 40/4X14/EZ-DR/300/OB32 | Phoenix Contact 2298535 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2298535 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Round cable set, for conn. to Allen Bradley SLC 500; FLK 40/4X14/EZ-DR/300/OB32 | Phoenix Contact 2298535
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 300 |
| Mount | Cable |
| Weight | 609.174553 g |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Cable Length | 3 m |
| Length | 2.999232 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2298535
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the cable set?
What is the voltage rating (DC) of the cable set?
What is the cable length of the set?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
