Cables and Wire > Phoenix-Contact-2296702
Phoenix Contact 2296702
| Part Number: | Phoenix Contact 2296702 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2296702 |
| Qty Available: | |
| Description: | Round cable set, for connection to the VARIOFACE system cabling, with a 50-position socket strip and four 14-p |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2296702 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Round cable set, for connection to the VARIOFACE system cabling, with a 50-position socket strip and four 14-p
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 50 |
| Weight | 349.800003 g |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Cable Length | 1.5 m |
| Length | 1.49352 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2296702
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 2296702?
What are the technical specifications of Phoenix Contact 2296702?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for Phoenix Contact 2296702?
What are the available distributor options for purchasing Phoenix Contact 2296702?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
