Connectors > Phoenix-Contact-2296427
Phoenix Contact 2296427
| Part Number: | Phoenix Contact 2296427 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2296427 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories FLKM50-PA-AB/1756 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2296427 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories FLKM50-PA-AB/1756
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Weight | 39.300008 g |
| Connector Type | Plug |
| Current Rating | 8 A |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Termination | Cable |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2296427
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the weight of the product?
What is the current rating of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.