Connectors > Phoenix-Contact-2294432
Phoenix Contact 2294432
| Part Number: | Phoenix Contact 2294432 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2294432 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules FLKM 50/S7/A-S400 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2294432 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules FLKM 50/S7/A-S400
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 50 |
| Weight | 174.319999 g |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating | 60 V |
| Length | 113.03 mm |
| Width | 68.072 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2294432
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the weight of the product?
What is the contact current rating of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.