Connectors > Phoenix-Contact-2293666
Phoenix Contact 2293666
| Part Number: | Phoenix Contact 2293666 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2293666 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules UM 45-D 9SUB/B/ZFKDS |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2293666 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules UM 45-D 9SUB/B/ZFKDS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Color | Green |
| Material | Polyamid, Polyamide |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 78.299994 g |
| Connector Type | D-Sub |
| Contact Current Rating | 2.5 A |
| Current Rating | 2.5 A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Positions | 9 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 45 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 54 mm |
| Width | 50.038 mm |
| Wire/Cable Gauge | 14 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2293666
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the connector type of this module?
What is the maximum operating temperature of this module?
How many contacts does this module have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

