Connectors > Phoenix-Contact-2293530
Phoenix Contact 2293530
| Part Number: | Phoenix Contact 2293530 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2293530 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block MOD W/SPRNG-CAGE 16PS | Phoenix Contact 2293530 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2293530 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block MOD W/SPRNG-CAGE 16PS | Phoenix Contact 2293530
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Color | Green |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 85.048569 g |
| Connector Type | Cable, Flat |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 60 V |
| Depth | 45 mm |
| Height | 45 mm |
| Length | 64.008 mm |
| Width | 50.038 mm |
| Wire/Cable Gauge | 14 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2293530
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its brand?
What is the connector type of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
How many contacts does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
