Cables and Wire > Phoenix-Contact-2289609
Phoenix Contact 2289609
| Part Number: | Phoenix Contact 2289609 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2289609 |
| Qty Available: | |
| Description: | Round cable set; w/2 50-pos socket strips(1: 1 conn; ); connecting 32 channels; 6 m | Phoenix Contact 2289609 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2289609 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Round cable set; w/2 50-pos socket strips(1: 1 conn; ); connecting 32 channels; 6 m | Phoenix Contact 2289609
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Weight | 980.213112 g |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Cable Length | 6 m |
| Length | 6.001512 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2289609
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the cable set?
What are the technical specifications of the cable set?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
