Cables and Wire > Phoenix-Contact-2289573
Phoenix Contact 2289573
| Part Number: | Phoenix Contact 2289573 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2289573 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, FLK 50/EZ-DR/ 450/KONFEK | Phoenix Contact 2289573 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2289573 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, FLK 50/EZ-DR/ 450/KONFEK | Phoenix Contact 2289573
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Weight | 722.572645 g |
| Connector Type | IDC, Socket |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Number of Positions | 50 |
| Number of Rows | 2 |
| Shielding | Unshielded |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Cable Length | 4.5 m |
| Length | 4.498848 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2289573
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the cable assembly?
What is the cable length?
What is the current rating of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
