Cables and Wire > Phoenix-Contact-2289120
Phoenix Contact 2289120
| Part Number: | Phoenix Contact 2289120 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2289120 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cable Assembly, FLK 50/EZ-DR/ 350/KONFEK | Phoenix Contact 2289120 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2289120 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cable Assembly, FLK 50/EZ-DR/ 350/KONFEK | Phoenix Contact 2289120
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 50 |
| Weight | 546.578806 g |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Cable Length | 3.5 m |
| Length | 3.5052 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2289120
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the cable assembly?
What is the cable length of the assembly?
What are the physical specifications of the cable assembly?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
