Cables and Wire > Phoenix-Contact-2288998
Phoenix Contact 2288998
| Part Number: | Phoenix Contact 2288998 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Cables and Wire > Phoenix-Contact-2288998 |
| Qty Available: | |
| Description: | Round cable set; connection 1: IDC/FLK socket strip (1x 40-position) | Phoenix Contact 2288998 |
PCX has Phoenix Contact Cables and Wire > Phoenix-Contact-2288998 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Round cable set; connection 1: IDC/FLK socket strip (1x 40-position) | Phoenix Contact 2288998
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Weight | 146.969995 g |
| Connector Type A | IDC, Socket |
| Connector Type B | IDC, Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female to Female |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 1 m |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2288998
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the cable set?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
