Connectors > Phoenix-Contact-2284552
Phoenix Contact 2284552
| Part Number: | Phoenix Contact 2284552 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2284552 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block interface module; Male; Latches; 50 positions; 20VDC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2284552 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2284552 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block interface module; Male; Latches; 50 positions; 20VDC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2284552
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Weight | 257.360004 g |
| Connector Type | IDC, Plug |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Positions | 50 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 20 V |
| Length | 113.03 mm |
| Width | 68.072 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2284552
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
What are the distributor options for purchasing the product?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.