Connectors > Phoenix-Contact-2284549
Phoenix Contact 2284549
| Part Number: | Phoenix Contact 2284549 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2284549 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block interface module; Male; Latches; 14 positions; 60VDC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2284549 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2284549 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block interface module; Male; Latches; 14 positions; 60VDC; 1A; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2284549
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 125.01 g |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Length | 56.896 mm |
| Width | 81.026 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2284549
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the dimensions of the module?
What is the contact current rating of the module?
What is the maximum operating temperature of the module?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.