Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2281759
Phoenix Contact 2281759
| Part Number: | Phoenix Contact 2281759 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2281759 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules FLKMS-D25 SUB/B |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2281759 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules FLKMS-D25 SUB/B
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Weight | 173.419986 g |
| Contact Current Rating | 2.5 A |
| Number of Positions | 25 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Length | 67.564 mm |
| Width | 76.962 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2281759
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the contact current rating of this product?
What is the number of positions for this product?
What are the dimensions of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

