Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2281018
Phoenix Contact 2281018
| Part Number: | Phoenix Contact 2281018 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2281018 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules FLKM10 VARIOFACE MOD |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2281018 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules FLKM10 VARIOFACE MOD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 58.514011 g |
| Connector Type | Cable, Flat |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536904000 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 60 V |
| Depth | 77 mm |
| Height | 77 mm |
| Length | 33.782 mm |
| Width | 33.8 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2281018
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the weight of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
