Connectors > Phoenix-Contact-2263117
Phoenix Contact 2263117
| Part Number: | Phoenix Contact 2263117 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2263117 |
| Qty Available: | |
| Description: | 19" Plug-in card block, 64 Position, Pitch 5.08 mm | Phoenix Contact 2263117 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2263117 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
19" Plug-in card block, 64 Position, Pitch 5.08 mm | Phoenix Contact 2263117
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | Cable |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 376.800004 g |
| Connector Type | Screw |
| Current Rating | 4 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 64 |
| Number of Positions | 64 |
| Number of Rows | 4 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 185 mm |
| Height | 162 mm |
| Length | 66 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Width | 118 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2263117
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the connector type of this product?
What is the current rating of this product?
What is the voltage rating of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


