Connectors > Phoenix-Contact-2202602
Phoenix Contact 2202602
| Part Number: | Phoenix Contact 2202602 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2202602 |
| Qty Available: | |
| Description: | Adapter; 15 Pos, 1 Row to Card Edge Connector, 15 Pos; Board Mounted | Phoenix Contact 2202602 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2202602 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adapter; 15 Pos, 1 Row to Card Edge Connector, 15 Pos; Board Mounted | Phoenix Contact 2202602
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Plug-In |
| Weight | 44.999992 g |
| Current Rating | 5 A |
| Number of Positions | 15 |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 18.4 mm |
| Length | 23.6 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2202602
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for download?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.