Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2200534
Phoenix Contact 2200534
| Part Number: | Phoenix Contact 2200534 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2200534 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories MCO1.5/ 5-G1R-3 5 BK |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2200534 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories MCO1.5/ 5-G1R-3 5 BK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Color | Black |
| Number of Pins | 5 |
| Current | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2200534
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
How many pins does the terminal block have?
What is the current rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.