Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2200485
Phoenix Contact 2200485
| Part Number: | Phoenix Contact 2200485 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2200485 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block; header; positions; 0.197"(5.00mm) pitch; Solder; 15A; 300V; Black | Phoenix Contact 2200485 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2200485 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block; header; positions; 0.197"(5.00mm) pitch; Solder; 15A; 300V; Black | Phoenix Contact 2200485
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2200485
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for Phoenix Contact 2200485?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.