Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2200482
Phoenix Contact 2200482
| Part Number: | Phoenix Contact 2200482 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2200482 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block; plug; 4 positions; 0.197"(5.00mm) pitch; Screw; 16A; 300V; Black | Phoenix Contact 2200482 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2200482 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block; plug; 4 positions; 0.197"(5.00mm) pitch; Screw; 16A; 300V; Black | Phoenix Contact 2200482
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 4 |
| Current | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2200482
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the product?
What is the product name and brand?
What is the price of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.