Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2017237
Phoenix Contact 2017237
| Part Number: | Phoenix Contact 2017237 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2017237 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block, Feed-Through, Screw conn, Slip-on conn, AWG: 24- 14, W: 6.2mm, gray | Phoenix Contact 2017237 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2017237 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block, Feed-Through, Screw conn, Slip-on conn, AWG: 24- 14, W: 6.2mm, gray | Phoenix Contact 2017237
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 256.999994 g |
| Current | 25 A |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Supply Voltage | 800 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage | 250 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Depth | 6.2 mm |
| Height | 56.5 mm |
| Length | 54 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2017237
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the wire gauge range for the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
