Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1998881
Phoenix Contact 1998881
| Part Number: | Phoenix Contact 1998881 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1998881 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 10.16mm pitch Through Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1998881 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 10.16mm pitch Through Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 21.480008 g |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 76 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Solder |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Height | 34 mm |
| Length | 13.4 mm |
| Pitch | 10.16 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1998881
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the weight and dimensions of the product?
What is the contact plating and housing color of the product?
Are there any alternative products or brands available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
