Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1996045
Phoenix Contact 1996045
| Part Number: | Phoenix Contact 1996045 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1996045 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 7.62mm pitch P lug 24-8 AWG Spring |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1996045 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 5 Pos 7.62mm pitch P lug 24-8 AWG Spring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Material | Polyamide, Tin |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 600.102706 g |
| Current | 35 A |
| Current Rating | 41 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1996045
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the contact plating and housing material of the terminal block?
How many contacts and levels does the terminal block have?
What is the maximum current and voltage that the terminal block can handle?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

