Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1995033
Phoenix Contact 1995033
| Part Number: | Phoenix Contact 1995033 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1995033 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 9 Pos 7.62mm pitch P lug 24-10 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1995033 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 9 Pos 7.62mm pitch P lug 24-10 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 300.000012 g |
| Connector Type | Screw |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Positions Per Level | 9 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1995033
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the distributor options for this product?
Are there any alternative products available from the same brand?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
