Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1995004
Phoenix Contact 1995004
| Part Number: | Phoenix Contact 1995004 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1995004 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 7.62mm pitch P lug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1995004 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 7.62mm pitch P lug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Screw |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1995004
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Are there any alternative products available from the same brand?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
