Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1991943
Phoenix Contact 1991943
| Part Number: | Phoenix Contact 1991943 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1991943 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks MFKDSA 1-7.62- 3 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1991943 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks MFKDSA 1-7.62- 3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.814369 kg |
| Current | 10 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1991943
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
What are the dimensions and wire gauge specifications of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.