Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1991338
Phoenix Contact 1991338
| Part Number: | Phoenix Contact 1991338 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1991338 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Screw 5.08mm 12AWG 400V 24A 7 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1991338 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1991338 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Screw 5.08mm 12AWG 400V 24A 7 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1991338
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 165.000008 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 18.5 mm |
| Length | 9.5 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 35.56 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1991338
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the housing?
What is the maximum wire gauge that can be used with this terminal?
What is the current rating of this terminal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.