Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1991176
Phoenix Contact 1991176
| Part Number: | Phoenix Contact 1991176 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1991176 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block 10 POS 5mm Solder ST Thru-Hole 24A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1991176 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block 10 POS 5mm Solder ST Thru-Hole 24A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Weight | 15.446011 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Max Current Rating | 24 A |
| Number of Circuits | 10 |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Depth | 13.5 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Width | 51.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1991176
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the dimensions of the terminal block?
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
What is the color and housing material of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.