Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1989560
Phoenix Contact 1989560
| Part Number: | Phoenix Contact 1989560 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1989560 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Screw 5mm 16AWG 400V 17.5A 14 Position Combicon Compact Series | Phoenix Contact 1989560 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1989560 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Screw 5mm 16AWG 400V 17.5A 14 Position Combicon Compact Series | Phoenix Contact 1989560
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 13.539987 g |
| Current | 18 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 14 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1989560
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the wire gauge range for this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
