Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1989531
Phoenix Contact 1989531
| Part Number: | Phoenix Contact 1989531 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1989531 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Screw 5mm 16AWG 400V 17.5A 11 Position Combicon Compact Series | Phoenix Contact 1989531 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1989531 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Screw 5mm 16AWG 400V 17.5A 11 Position Combicon Compact Series | Phoenix Contact 1989531
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 10.540013 g |
| Current | 18 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1989531
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color and housing material of the terminal screw?
What is the maximum current and voltage rating of the terminal screw?
What is the wire gauge range supported by the terminal screw?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
