Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988862
Phoenix Contact 1988862
| Part Number: | Phoenix Contact 1988862 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988862 |
| Qty Available: | |
| Description: | Barrier Strip Terminal Block, 17.5A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988862 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Barrier Strip Terminal Block, 17.5A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 8.150006 g |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 17.5 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 17.5 A |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 11.9 mm |
| Height | 15.4 mm |
| Length | 40 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Width | 12.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1988862
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage rating of Phoenix Contact 1988862?
What is the product description of Phoenix Contact 1988862?
What is the weight of Phoenix Contact 1988862?
What is the wire gauge range supported by Phoenix Contact 1988862?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
