Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988846
Phoenix Contact 1988846
| Part Number: | Phoenix Contact 1988846 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988846 |
| Qty Available: | |
| Description: | Barrier Strip Terminal Block, 17.5A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988846 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Barrier Strip Terminal Block, 17.5A, 2.5mm2, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 6.110003 g |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 24 A |
| Max Current Rating | 24 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 12.8 mm |
| Height | 15.4 mm |
| Length | 30 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Width | 30 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1988846
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and housing material of the terminal block?
What is the maximum current rating and voltage rating of the terminal block?
What is the packaging type and termination method of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

