Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988121
Phoenix Contact 1988121
| Part Number: | Phoenix Contact 1988121 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988121 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn PC Terminal Block 4 POS 7.5mm Solder ST Thru-Hole 32A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988121 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn PC Terminal Block 4 POS 7.5mm Solder ST Thru-Hole 32A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 311.844754 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 32 A |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Supply Voltage | 300 V |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Depth | 9 mm |
| Height | 13.5 mm |
| Length | 9 mm |
| Pitch | 7.493 mm |
| Width | 30 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1988121
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the color of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

