Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988040
Phoenix Contact 1988040
| Part Number: | Phoenix Contact 1988040 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988040 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB terminal, 11 pole, pitch 7.5 mm, AWG 20-10, 32 A, screw connection, green, 1988040 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1988040 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB terminal, 11 pole, pitch 7.5 mm, AWG 20-10, 32 A, screw connection, green, 1988040
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 311.844754 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 9 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Pitch | 7.5 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1988040
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description for Phoenix Contact 1988040?
What is the current rating of Phoenix Contact 1988040?
What is the voltage rating of Phoenix Contact 1988040?
What is the wire gauge range for Phoenix Contact 1988040?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
