Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987863
Phoenix Contact 1987863
| Part Number: | Phoenix Contact 1987863 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987863 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB terminal, 16 pole, pitch 5 mm, AWG 20-10, 32 A, screw connection, green, 1987863 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987863 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB terminal, 16 pole, pitch 5 mm, AWG 20-10, 32 A, screw connection, green, 1987863
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 311.844754 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 9 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1987863
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
