Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987847
Phoenix Contact 1987847
| Part Number: | Phoenix Contact 1987847 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987847 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB terminal, 14 pole, pitch 5 mm, AWG 20-10, 32 A, screw connection, green, 1987847 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1987847 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB terminal, 14 pole, pitch 5 mm, AWG 20-10, 32 A, screw connection, green, 1987847
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 311.844754 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 32 A |
| Max Current Rating | 32 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Positions Per Level | 14 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 13.5 mm |
| Height | 9 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1987847
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the housing?
What is the current rating of the product?
What is the maximum supply voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
